17 yıl oldu: İşte YouTube’a yüklenen ilk video!

Bundan tam 17 yıl önce, 24 Nisan 2005 tarihinde YouTube’a ilk video yüklendi. YouTube’un kurucu ortağı Jawed Karim, San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekilen, Me at the Zoo başlıklı 19 saniyelik düşük çözünürlüklü videoda fillerin dikkate değer ölçüde uzun hortumları olduğuna dikkat çekiyor.

Karim, YouTube’un ilk videosunda kameraya “Tamam, işte fillerin önündeyiz” diyor ve “Bu adamlarla ilgili harika olan şey, gerçekten, çok uzun hortumları olması. Söylenecek tek şey bu.” diye devam ediyor.

Avrupa, Google’ın çerezini yedi: YouTube’da yeni dönem

YouTube’a yüklenen ilk video: Me at the Zoo

Karim videoyu yayınladıktan kısa bir süre sonra beta sürümü başlatıldı ve aynı yılın sonlarına doğru resmi lansman gerçekleştirildi. Aynı dönemde Karim, Stanford Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans yapmak üzere YouTube’dan ayrıldı. 2006 yılında Google, YouTube’u 1,65 milyar dolara satın aldığında on milyonlarca dolar değerinde hisseye sahip oldu.

Bu videoyu özel kılan tek detay, YouTube’daki ilk video olması değil. Karim platformda beğenmediği bir değişiklik yapıldığında, bu konudaki fikrini ifade etmek için videonun açıklamasını düzenliyor ve eleştirilerini dile getiriyor. Örneğin, YouTube beğenmeme sayılarını gizlediğinde bunu eleştirmişti.

Me at the Zoo başlıklı bu video, Nisan 2022 itibariyle 228 milyondan fazla görüntülendi ve 11 milyondan fazla yorum aldı. Yakın zamanda yapılan bir yorum oldukça dikkat çekici: “Dürüst olalım, bir gün hepimiz bu videoyu çocuklarımıza göstereceğiz.”

– YouTube’a yüklenen ilk video hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*